advance walgreens ads and deals!
everything you need to get the best deals at walgreens

wags for newbies manufacturer coupons walgreens coupons
frequently asked questions about iheartwags.com contact me

subscribe/follow:

04/06 my trip today

cost: $38.10


i bought:
starbucks coffee $6.99
starbucks coffee $6.99
oust surface & air 12 oz $2.99
chapstick $1.99
crest pro health 6 oz $3.50
visine ac $3.99
visine ac $3.99
nutrisse hair color $5

subtotal: $35.44

used coupons:
-$2 Oust Surface Disinfectant & Air Sanitizer SS 3/29/09
-$3.50 free crest pro health 6 oz (received with purchase of bayer meter)
-$3 Visine-A or Visine-A.C. V 3/15/09
-$3 Visine-A or Visine-A.C. V 3/15/09
-$2 Garnier Nutrisse or 100% Color Vibrant Colors V 3/8/09

=$21.94 + $.69 tax (used $9 rr + $13.63 wags gc)

received:
$2 rr Chapstick 100% Naturals or True Shimmer Lip Balm or Butter (april rr)
$3 rr visine a.c. (april rr)

will receive:
$2.50 april esr #3 garnier ($10 wyb $20 - this is the 4th box of hair color i bought and it makes $20 towards this rebate. for calculation purposes, i figured that i have earned a 4th of the $10 rebate with each purchase)
$1 april esr #20 oust (choice of glade limit 4)
$1.25 april esr #5 oral-b/crest ($5 wyb 4 - i will need 3 more crest to earn this rebate. for calculation purposes, i will figure that i have earned a 4th of the $5 rebate with each purchase)
$.48 10% bonus for applying rebates to gc

summary:
spent $9 rr + $13.63 on wags gc
received $5 rr
will receive: $5.23 esr
cost: $12.40
then i bought:
crest pro health 6 oz $3.50
starbucks coffee $6.99
starbucks coffee $6.99
dunkin donuts coffee $6.99
dunkin donuts coffee $6.99
colgate total advanced 4 oz $3.49
visine ac $3.99
visine ac $3.99
One-A-Day multivitamin Drink Mix $1.49
chapstick $1.99

subtotal: $46.41

used coupons:
-$3.50 free crest pro health 6 oz (received with purchase of bayer meter)
-$1.50 off 2 DUNKIN Donuts Coffee, 11 oz or larger 04/05/09 v
-$.50 Colgate Toothpaste SS 3/29
-$3 Visine-A or Visine-A.C. V 3/15/09
-$3 Visine-A or Visine-A.C. V 3/15/09
-$1 One A Day Adult or Teen Multivitamin Product SS 3/22/09

=$33.91+ $.30 tax (used $9 rr + $11.49 wags gc + 13.72 cash)

received:
$3.50 rr Colgate total advanced 4 oz (3/29-4/4)
$2 rr Chapstick 100% Naturals or True Shimmer Lip Balm or Butter (april rr)

will receive:
$1.25 april esr #5 oral-b/crest ($5 wyb 4 - i now need 2 more crest to earn this rebate. for calculation purposes, i will figure that i have earned a 4th of the $5 rebate with each purchase)
$1.49 april esr #1 One-A-Day multivitamin Drink Mix
$.27 10% bonus for applying rebates to gc

summary:
spent $9 rr + $11.49 on wags gc + $13.72 cash
received $5.50 rr
will receive $3.01 esr
cost: $25.70
summary for both transactions:
spent $18 rr + $25.12 on wags gc + $13.72 cash
received $10.50 rr
will receive $8.24 esr
total cost: $38.10

notes:
i'm still in shock that i actually spent that much, but i guess $38.10 is ok for 6 bags of coffee that are $6.99 each.
$38.10/6 bags = $6.35 each (and everything else free)

i did not receive rr for my second visine purchase. then i realized i used an rr i received from visine previously, thinking it was a $3 rr from skintimate/edge... oops :(

oh fyi, i tried getting both free crest toothpastes in one transaction, but the register will only accept one of those coupons per transaction.

now that i have no $ left on my gc, no more shopping until march rebates are applied to my card!